Od kiedy nowe kasy online i kto je musi mieć

Po co te zmiany – oczywiście w celu uszczelniania systemu podatkowego. Powstanie Centralne Repozytorium Kas, do którego prawdopodobnie w zbliżony sposób jak obecnie pliki JPK trafiać będą informacje o nabitych paragonach.

Pytanie czy każdy drobny przedsiębiorca korzystający z kasy online będzie musiał mieć dostęp do internetu? Co jeśli w moim punkcie sprzedaży nie ma zasięgu sieci komórkowej i nie mam żadnej możliwości podłączyć się do internetu?

Kiedy trzeba będzie wymienić użytkowaną obecnie kasę fiskalną

Wg. projektu ustawy nowe kasy fiskalne docelowo będą musieli mieć wszyscy przedsiębiorcy świadczący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

Projekt zakłada, że od 1 stycznia 2019 r. obowiązkowo kasy online będą musieli posiadać przedsiębiorcy z branż w których najczęściej wg fiskusa dochodzi do nieprawidłowości w ewidencji transakcji na kasie fiskalnej. Są to: warsztaty samochodowe, punkty wymiany opon, stacje paliw.

Od 1 lipca 2019 r., natomiast przedsiębiorcy zajmujący się zakwaterowaniem oraz stacjonarne punkty związane z wyżywieniem (stacjonarne placówki gastronomiczne)

Od 1 stycznia 2020 r. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, medyczne (także dentyści) prawnicy, siłownie (obiekty służące poprawie kondycji fizycznej w zakresie usługi wejścia na salę. Pokusilibyśmy się o twierdzenie, że obowiązek ten dotyczyć będzie również szkół tańca w zakresie usługi wejścia na salę taneczną, choć jest to może dyskusyjne. Można przyjąć że tańcząc również poprawiamy kondycję fizyczną.

Pozostali przedsiębiorcy świadczący usługi dla konsumentów będą musieli zakupić nową kasę online w momencie gdy w swojej kasie z kopią papierową lub elektroniczną zapełni się pamięć fiskalna. Nie będzie można tej pamięci wymienić tylko trzeba będzie zakupić nową kasę już online.

Jakie będą ulgi na zakup kasy fiskalnej

Wg. projektu ulga na zakup kasy fiskalnej: ma stanowić 90% ceny netto, nie więcej niż 700 zł, pod warunkiem, że zakup tych kas nastąpi w ciągu 6 miesięcy od dnia w którym powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Z ulgi nie skorzysta przedsiębiorca który zakupi kasę fiskalną z kopią papierową lub elektroniczną.

Trzeba będzie tej kasy używać przez okres 3 lat. W przeciwnym razie trzeba będzie zwrócić otrzymaną ulgę wraz z odsetkami. Trzeba też pamiętać o przeglądzie technicznym. Brak przeglądu technicznego podczas tego 3 letniego okresu spowoduje iż ulga będzie nienależna I trzeba będzie zwrócić te 700 złotych wraz z odsetkami.

Kara za brak przeglądu kasy fiskalnej

I przy okazji raka jeszcze ciekawostka – ustawodawca proponuje wprowadzić zapis, iż za brak aktualnego przeglądu nakładana będzie kara w wysokości 300 zł. Skąd fiskus będzie wiedział o tym, że wyszedł nam przegląd kasy? Firmy serwisowe będą musiały o tym raportować.

Przedsiębiorcy będą mogli używać kas fiskalnych które nabędą poprzez kupno. Tu ciekawostka, zamiast zakupić taką kasę będą mogli używać jej na podstawie umów dzierżawy, wynajmu czy leasingu kasy fiskalnej. Zgodnie z zapisanym w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach następującego zapisu:

3ca. Podatnicy mogą używać kas rejestrujących, o których mowa w ust. 6a, do prowadzenia ewidencji sprzedaży, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub umów o podobnym charakterze, gdy zostały one nabyte odpowiednio przez wynajmującego, wydzierżawiającego, leasingodawcę lub drugą stronę umowy o podobnym charakterze, w okresie obowiązywania potwierdzenia, o którym mowa w ust. 6b, z uwzględnieniem ust. 3d.”

Kasy rejestrujące z kopią papierową I elektroniczną będą stopniowo wycofywane z rynku. Kasy fiskalne z kopią papierową mają być dostępne na rynku do końca 2018 r., a te z kopią elektroniczną do końca 2022 r. Przedsiębiorca który posiada kasę fiskalną tego typu, w momencie gdy zapełni się w całości pamięć fiskalna w kasie nie będzie mógł tej pamięci wymienić tylko będzie musiał kupić nową kasę.

 

Podsumowując: wg. projektu ustawy kasy fiskalne online od 1 stycznia 2019 r. głównie muszą mieć warsztaty samochodowe, stacje paliw.

Od 1 lipca 2019 r. lokale gastronomiczne. Od 1 stycznia 2020 r. fryzjerzy, kosmetyczki, budowlańcy, lekarze, usługi wejścia na sale w celu poprawy kondycji fizycznej (siłownie, szkoły tańca?)

Ulga na kasę max. 700 złotych, jeśli zakupimy ją w ciągu 6 miesięcy od obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Kasę tą musimy użytkować przez 3 lata.

Za brak przeglądu kasy fiskalnej dostaniemy karę w wysokości mandatu 300 złotych.   Obecnie jest to jeszcze projekt ustawy.

 

 

Powiązane Posty